ORYANTİRİNG (HEDEF BULMA): Her türlü arazi ve iklim şartlarında katılımcıların harita ve pusula yardımı ile bir noktadan başka bir noktaya ulaşabilmek için sporcunun fiziki gücünü, taktik ve tekniğini geliştiren, ani ve doğru karar verebilme yeteneğini olgunlaştıran, bireysel veya takım olarak genellikle ormanlık alanda yapılmakla birlikte park gibi alanlarda da yapılabilen, Koşarak, Bisikletli, Bedensel engelli bireylerin de katılabildiği Patika O ve Kayak O disiplinleri bulunan bir doğa sporudur.

Kayakla Oryantiring Türkiye Şampiyonası’nın, 22 Aralık 1914 Sarıkamış Harekatı için sefere çıkmış ancak aşırı soğuk ve yetersiz donanım nedeni ile Şenkaya İlçesi sınırları içerisinde kalan Allahüekber Dağlarında soğuktan donarak şehit oldukları, bu nedenle her dönem önemini koruyan; Doğası, iklimi, kültürü, tarihsel önemi ve sıcak insanlarının yanı sıra, öne çıkan hayvancılığı, doğal organik balı, Bardız kilimi, ekolojik dengenin korunduğu bölge olarak, Şenkaya’nın yarışma merkezi olarak belirlenmesinde önemli rol oynamıştır.

12-13 Ocak 2019 tarihleri içerisinde gerçekleştirilen Şampiyonanın; Erzurum ve Şenkaya’nın ulusal platformda tanınırlığının artması, kış sporları açısından ülkemizin farlı alternatiflerinin ortaya konulmasına neden olacaktır. Şenkaya’nın tarihi, kültürü, turistik, folklorik, ticari ve tarım ürünlerinin farkına varılması öngörülmektedir.

Çizimi gerçekleştirilen bölgelerde oryantiringin diğer disiplinlerinin de gerçekleştirile bilmesine olanak sağlamıştır. Ayrıca doğa severler ve yürüyüş grupları için bu haritalar kullanılarak rotaların oluşturulabilir olması bölgenin doğa sporları açısından bölgede yeni bir cazibe alanı olmasına katkı sağlayacaktır.

Türkiye Oryantiring Federasyonu, Şenkaya Kaymakamlığı ve Şenkaya Belediyesi ile Erzurum GHSİM’nin işbirliği ve desteğiyle organize edilen finaller neticesinde, yaklaşık 16 kulübe üye farlı kategorilerde pek çok sporcuya ödülleri verildi.

Oltu Kaymakamı ve Şenkaya Kaymakam Vekili Şenol TURAN, Kayaklı Oryantiring Türkiye finallerinin Şenkaya’da düzenlenmesinde büyük emeği olan Federasyon Başkanı Hacer AKYÜZ Hanımefendi başta olmak üzere; Şenkaya Belediyesi Başkanlığı ile güvenlik kuvvetlerine ve Türkiye’nin muhtelif şehirlerinden gelmek suretiyle bu heyecana bizleri ortak eden sporcu ve antrenörlere teşekkür ederek, onları Şenkaya’da ağırlamaktan büyük bir onur ve kıvanç duyduklarını ifade etti.
 
 
 
 
 
 

 
 
Teröre Hep Birlikte Dur Diyelim.                             Cumhurbaşkanlığı Bimer    


Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller T.C. Şenkaya Kaymakamlığı tarafından sağlanmaktadır.
Sitede yer alan veriler bilgi nitelikli olup resmi nitelik taşımamaktadır.
Her hakkı saklıdır.